Futsal

Futsal | 04-09-18

179-77-23

 

To dane statystyczne „rekordzistów” z bielskiego eliminacji Futsal Champions League, zaczerpnięte z oficjalnych statystyk UEFA.

W trzech spotkaniach eliminacyjnej grupy G bielszczanie oddali 179 strzałów, 77 z nich kierując w światło bramki, a 23 trafiło „do sieci”. Żaden z pozostałych zespołów uczestniczących w minionym tygodniu w rywalizacji o awans do Main Round nie zaaplikował konkurentom tylu goli, co mistrzowie Polski! Inna rzecz czy biało-zieloni byli najskuteczniejszą ekipą, w rozumieniu – liczba oddanych uderzeń/zdobyte gole, ale to zostawiamy już wyjątkowo wnikliwym statystykom-analitykom. Z innych ciekawostek odnotujmy, że w trzech meczach rozgrywkach w hali „Pod Dębowcem” zawodnicy Andrzeja Szłapy egzekwowali 43 rzuty rożne. Najlepszymi snajperami Rekordu okazali się Michał Marek i Oleksandr Bondar (po 5 goli) oraz Michał Kubik z czterema trafieniami. Wedle chronologii zdarzeń „rekordziści” okazali się ostatnim z zespołów, który w eliminacjach zagwarantował sobie awans do dalszej fazy rozgrywek. Jak to mówią – ostatni będą….

***

Znamy już kilka istotnych szczegółów związanych z przebiegiem październikowej Main Round w Rydze. Inaczej niż przed czterema laty, turniejową areną będzie kompleks Zamgales Olimpiskais Centrs (na górnym zdjęciu), w podryskiej Jełgawie, oddalonej ok. 40 kilometrów od stolicy Łotwy. Mecze decydujące o awansie do Elite Round zaplanowane zostały w dniach 4-5 oraz 7 października br.

***

No i uczestnicy rywalizacji. W kontekście personaliów relatywnie najmniej wiadomo o ekipie gospodarzy. 11-krotni mistrzowie Łotwy legitymują się najwyższym rankingiem klubowym UEFA z kwartetu pretendentów, plasując się na 12. pozycji. Ponoć po sezonie 2017/2018 klub opuścił osławiony, portugalski szkoleniowiec  Orlando Duarte oraz kilku jego rodaków, zarazem podopiecznych. Że jest coś na rzeczy, że ma (miał) miejsce exodus, potwierdzałby fakt iż czołowy gracz reprezentacji Łotwy – Janis Pastars, zasilił szeregi beniaminka EF – Acany Orła Jelcz-Laskowice.

Łatwą ścieżką do Rygi dotarł mistrz Rumunii – Informatica Timisoara (23. miejsce w rankingu). Gospodarze turnieju w grupie H rozgromili turecki Osmanlispor 9:2 oraz mistrzów Gibraltaru – Lynx 6:0. W składzie trenera Roberta Lupu zwraca uwagę obecność ukraińskiego duetu, znanego nam z występów m.in. w Tajmie (Energii) Lwów – Denysa Owsiannikowa oraz Dmytro Bondara. – Ale to żadna moja rodzina, graliśmy tylko ze sobą we Lwowie przez jakieś dwa, trzy sezony – zastrzega „nasz” Oleksandr „Sania” Bondar. Główną siłą napędową rumuńskiego teamu są jednak Brazylijczycy jak m.in. Deco Nogueira, Flavio Gomes, Daniel Araujo i Savio Valadares. Jednakże samo posiadanie paszportu z Kraju Kawy jeszcze nie stanowi o umiejętnościach skali „hiper-mega-giga”. Przy całym szacunku, Informatica zapowiada się jako trudny rywal, ale mamy wrażenie, że choćby tego lata „rekordziści” mierzyli się – choć z różnym skutkiem – z trudniejszymi.

Jeszcze bardziej międzynarodową mieszankę znajdziemy w ekipie mistrza Niemiec – VfL ’05 Hohenstein-Enstthal (27. miejsce w rankingu). Zespół trenera Petra Schatalina pokonał na wstępie zmagań w grupie D mistrza Albanii – FK Tirana 4:2, aby w następnym spotkaniu zaaplikować tuzin goli dobrze nam znanej ekipie z Irlandii Północnej – Belfast United. O awansie mistrzów Niemiec do Main Round zadecydował wynik ostatniego z turniejowych meczów w Niemczech, gdzie  gospodarze zremisowali 3:3 z innymi „znajomymi” bielszczan – greckim Doukas SAC. A propos znajomych, w kadrze VfL ’05 Hohenstein-Enstthal znajdziecie m. in. znanego z gry w Pogoni ’04 Szczecin – Serhija Sharowarę. Ukraiński tercet uzupełniają Yurii Scherytsia i Yurii Melnyk. Są w składzie byli lub aktualni gracze rezezentacji Czech – Michal Belej i Słowacji – Marko Hudaček. Technikę i fantazję na boisku gwarantują – Brazylijczyk Gabriel Francisco De Oliveira Costa oraz Niemiec hiszpańskiego pochodzenia - Sandro Jurado Garcia. Warto jednak zaznaczyć, iż kilku spośród wymienionych notowanych jest przez szacowny portal transfermakt.de, jako gracze … „trawiastego” Hohenstein-Ernstthal.

***

Main Round UEFA Futsal Champions League (3-7.2018 r.)

Ścieżka A

Grupa 1: FC Barcelona Lassa, Benfica Lizbona, Halle-Gooik (gospodarz, Belgia), Kremlin-Bicetre United (Francja)

Grupa 2: Inter Movistar FS, Ekonomac Kragujevac (gospodarz, Serbia), ERA-Pack Chrudim, MFC Chersoń (Ukraina)

Grupa 3: TTG Jugra Jugorsk, Sibiryak Tiumeń, KMN Dobovec (gospodarz, Słowenia), MVFC Berettyoujfalu (Węgry)

Grupa 4: Sporting Lizbona, Kairat Ałmaty (Kazachstan), LSM Lida (Białoruś), Feniks Dreas (gospodarz, Kosowo)

* awans do Elite Round uzyskają po trzy najlepsze zespoły z grup

Ścieżka B

Grupa 5: A&S Pescara, APOEL Nikozja (gospodarz, Cypr), Mostar SG* (Bośnia i Hercegowina), IFK Uddevalla* (Szwecja)

Grupa 6: Aktobe (Kazachstan), Novo Vrijeme Makarska (gospodarz, Chorwacja), Kampuksen Dynamo* (Finlandia), TMC Tbilisi*

Grupa 7: Nikars Ryga (gospodarz, Łotwa), VfL ’05 Hohenstein-Enstthal*, Rekord Bielsko-Biała*, Informatica Timisoara*

Grupa 8: Araz Naxҫivan (Azerbejdżan), Mimel Lučenec (gospodarz, Słowacja), Valetta* (Malta), FK Vytis* (Litwa)

* zwycięzcy grup eliminacyjnych

** awans do Elite Round uzyska najlepszy zespół w grupie

TP/foto: google.com