Futsal
Nasi rywale – Gazprom Jugra Jugorsk
Od profilu mistrzów Rosji rozpoczynamy krótką serię prezentacji rywali „rekordzistów” w turnieju Elite Round Futsal Champions League.
***
Historia
Klub-potentat rosyjskiego futsalu założono 1 września 1993 roku, zatem obchodzi jubileusz 25-lecia istnienia. Ćwierćwiecze uświetniono zdobyciem drugiego w historii klubu mistrzostwa Rosji, po wcześniejszy tytuł klub z miasta położonego w okręgu Chanty-Mansyjskim, sięgnął w sezonie 2014/2015. Klubową gablotę trofeów wzbogacają cztery tytuły wicemistrzowskie, siedem brązowych medali oraz trzy Puchary Rosji (w tym z poprzedniego sezonu). Bez wątpienia najcenniejszym "klejnotem" wśród klubowych trofeów jest zdobyty w sezonie 2015/2016 UEFA Futsal Cup. Po pamiętnym finale w Guadalajarze Rosjanie, m.in. z osławionymi Ederem Limą (na zdjęciu z hali przy Startowej 13) i Robinho w składzie, pokonali 4:3 faworyzowany Inter Movistar.
Mecz otwarcia turnieju Elite Round UEFA Futsal Champions League, w grupie B, pomiędzy Rekordem i Gazpromem Jugrą, nie będzie pierwszym kontaktem sportowym obu klubów w historii. Otóż w sierpniu 2009 roku podówczas brązowi medaliści mistrzostw Rosji wzięli udział w pierwszej edycji bielskiego turnieju – Beskidy Futsal Cup. To były bodaj pierwsze zawody tego rodzaju w Polsce i na tak wysokim poziomie sportowym. Kto był wtedy w hali przy Startowej 13, ten pamięta „galaktyczny finał” Jugry z Tajmem Lwów, wygrany 5:4 przez Ukraińców, po dogrywce. Wówczas nie doszło do konfrontacji „rekordzistów” z Rosjanami, natomiast dwa i cztery lata później oba zespoły mierzyły się ze sobą w towarzyskim turnieju „Lwów Open”. W meczu z 2011 roku sensacyjnie 5:4 (cztery gole Tomasza Dury, jeden Damiana Wojtasa!) zwyciężyli bielszczanie, w 2013 lepsi 4:1 (honorowe trafienie Radka Polaška) okazali się futsalowcy Jugry. Pierwsze ze starć pamiętać powinni – Jan Janovsky i Paweł Budniak, natomiast w drugim z meczów w biało-zielonych barwach wystąpili (spośród aktualnych „rekordzistów”) – „Honza” oraz Artur Popławski, Michał Marek i Andrzej Szłapa, w roli zawodnika.
Gazprom Jugra Jugorsk AD 2009, w hali Rekordu, z I turnieju Beskidy Futsal Cup
***
W Superlidze i UEFA Futsal Champions League
O awans do barcelońskiego turnieju Elite Round mistrzowie Rosji ubiegali się w fazie Main Round, w turnieju grupy 3., w Słowenii. Tu promocję do dalszych gier gwarantowały sobie trzy najlepsze ekipy, toteż trudno, aby określać, iż zespół z Jugorska miał jakiekolwiek problemy z awansem. Trzy zwycięstwa, komplet punktów i bilans bramkowy 15:2 mówi w zasadzie wszystko. W pobitym polu Rosjanie zostawili kolejno: węgierski Berettyoujfalu 4:1, rodaków z Sirbiryaka Nowosybirsk 9:1 oraz gospodarzy KMN Dobovec 2:0. Z dorobkiem trzech goli najlepszymi strzelcami okazali się Dmitrij Łyskow oraz … golkiper Jugry – Zwiad Kupatadze (zdjęcie po lewej).
Na rodzimym gruncie, rosyjskiej Superligi, ekipa Gazpromu rozegrała dotąd sześć spotkań, notując cztery zwycięstwa i dwie porażki, obie na własnym boisku z liderem z Tiumenia – 2:4 i 1:2 (obowiązuje dwumeczowa, na ogół weekendowa formuła gier – sobota-niedziela). W sobotnim spotkaniu 1/8 Pucharu Rosji Jugra pokonała moskiewskiego Spartaka 7:1.
***
Personalia
Najkrócej – skład gwiazd, generalnie oparty na graczach o dużym, międzynarodowym doświadczeniu. Wspomniany reprezentant Gruzji – Z. Kupatadze oraz cała rzesza zawodników „Sbornej” (byłych i aktualnych), jak m.in. Władysław Szajachmietow, Andriej Afanasiew, Danił Dawydow (kapitan drużyny, na zdjęciu z prawej)), D. Łyskow oraz Iwan Chishkala, bynajmniej nie wypełniają tej konstelacji w całości. Oto bowiem w kadrze Gazprom Jugry znajdziecie jeszcze całą kolonię zawodników rodem z Kraju Kawy, a dokładniej kwartet: Marcenio, Caio i Katata (z rosyjskimi paszportami) oraz Nando. Na czele pięcioosobowego sztabu szkoleniowego mistrzów Rosji stoi 49-letni Temur Alakberow.
TP/foto: mfkgazprom-ugra.ru/en/gallery oraz archiwum bts.rekord.com.pl (Paweł Mruczek)